Tüketim ÇOCUĞU!

Bülent Yıldız tarafından 23 Kasım 2015'de yazıldı.
Tüketim ÇOCUĞU!

Her şeyi hızlıca tükettiğimiz son 10 yılda, tüketim alışkanlıklarımızı geleceğimiz olan çocuklarımıza aşılamaya hiç tereddüt etmeden devam ediyoruz.

Herkesin çocuğunun kendisine göre özel ve önemli olduğu günümüzde, aileler çocuklarına tüm imkanlarını seferber ederek, onların her istediğini yaparak iyi bir anne baba olduklarını düşünüyor ve kendilerini rahatlatıyorlar. Fakat her şeye sahip olan çocuk doyumsuzluğa ulaşıyor ve artık onu tatmin edecek bir şey kalmıyor. Çocuk böyle bir anne baba tutumundan sonra belki her şeye sahip oluyor; fakat her şeye sahip olurken en önemli şeyi “HAYALLERİNİ” kaybediyor.

Geçmişimize gidelim, çok eski yıllara gitmemize gerek yok yirmi yıl öncesinde bizim çocukluğumuzda çocuğun her istediği şey alınmazdı, her şey alınmadığı için hayaller kurardık. Hayallerimize ulaşmak için gayret sarfederdik, gayretimiz sonucunda anne babamız hayalimizi gerçekleştirdiklerinde dünyanın en mutlu çocuğu olurduk ve en önemlisi alınan şeyin kıymetini bilirdik.

Peki anne babalar neden bunu yapıyor. Belki çocuklukta kendilerinin yaşayamadığı şeyleri çocuğunun yaşaması, belki geç saatlere kadar çalışıp ilgilenemedikleri çocuklarına karşı kendi vicdanlarını rahatlatma istekleri. Her ne sebeple olursa olsun anne babalar çocuklarına aldıkları ya da vaat ettikleri ne ise ölçülü ve mantıklı şeyler olmasına dikkat etmeliler. Sınırsız bir istek yelpazesinde olan çocuklarına, isteklerinin bir kısmının karşılanması için gayret sarfetmeleri gerektiğini anlatmalılar ve bu konuda çocuklarını teşvik ederek sonucunu sabırla beklemeliler.

Diğer yazılar

Sigortacılık
Sevilay Tepe

Sigortacılık

  • 812 kez okundu